Srbija je u duelu sa Španijom, u meču koji je odlučivao o prvoj poziciji u grupi, nakon nekoliko bravuroznih pobeda, poražena rezultatom  81:69.  Plavima ništa nije polazilo za rukom, a odbrana Španije bila je nerešiva enigma za Srbiju pa je poraz bio neminovan.

Srbija je u meč protiv Španije, najtežeg protivnika u dosadašnjem toku prvenstva,  ušla sa petorkom Jović, Bogdanović, Birčević, Lučić i Marjanović. Španci su sa druge strane meč započeli Rudi Fernandez, Mark Gasol, Žoanko Hernangomez, Pjer Oriola i Riki Rubio. U četvrtfinalu Plavi će igrati protiv odlične Argentine, dok će Španija na Poljsku. Meč četvrtfinala Mundobasketa između Srbije i Argentine pratite uživo na Plavi.rs putem LIVE STREAM-a.

Reč je o duelu pre svega najboljih odbrana na Svetskom prvenstvu, jer su Srbija i Španija reprezentacije sa najmanjim brojem primljenih koševa po meču u proseku.

Utakmicu je otvorio trojkom Stefan Birčević. Međutim, Španci su odmah krenuli žestokim tempom na odbranu Srbije pa u prvih minutima meča Španci vode, doduše minimalnom prednošću.

Zakucavanjem Milutinova i prodorom Bogdanovića za koga izgleda nijedna reprezentacija nema rešenje Srbija vodi 10:6, a  odmah u narednom napadu Španci ne uspevaju da probiju odbranu Srbije, gube loptu i Srbija povećava vođstvo, Srbija rutinski završava napad i vodi 13:6.

Pri prvom većem vođstvu Srbije, trener Španije uvodi u igru Pau Ribasa, koji je u prethodnih par utakmica bio „kec iz rukava“ za Špance i uspevao da svojim ulaskom preokrene tok meča.

Srbija na Mundobasketu nije izgubila niti jednu četvrtinu. Samo u jednoj četvrtini Plavi dali manje od 20 poena

Ipak, neverovatni Bogdanović najpre hvala loptu pod svojim košem, onda spašava napad Srbije koja je izgubila loptu i postiže trojku čime najavljuje uzbudljiv meč. Prva četvrtina završava se vođstvom Srbije koje ohrabruje 20:13.

I FIBA na Twiteru najavila da se igra meč za istoriju

I FIBA je na svom zvaničnom Twitter nalogu najavila, uz poziv svim ljubiteljima košarke, da će meč između Srbije i Španije, verovatno ući u istoriju ovog takmičenja.

U drugoj četvrtini Španija uspeva da preokrene ritam meča, pravi seriju 13:2, Srbija nema rešenje za njenu zonsku odbranu koja kao da je zbunila Plave pa trener Đorđević pravi dve izmene, ubacuje u vatru Lučića i Gudurića kako bi sprečio nastavak serije Španaca koja nije nimalo bezazlena jer Španija već sredinom druge četvrtine ima četiri poena prednosti.

Španija zbunila Plave odbranom, drugu četvrtinu dobili 32:17

Pred sam kraj druge četvrtine Španija uspeva da ostvari i dvocifrenu prednost, međutim Plavi uspevaju da smanje na 45:37. Španija je drugu četvrtinu dobila rezultatom 32:17, zbunili su Plave odbranom i naši košarkaši nisu imali rešenje. Evidentno je da Španci igraju sa mnogo više energije u odnosu na reprezentaciju Srbije, koja kao da se „ispucala“ u tom smislu u prethodnim mečevima. Srbija ima i veoma slab šut za tri poena, samo dve trojke od 11 pokušaja, a znamo da su upravo trojke jedno od glavnih oružja Plavih. Španci su u prvom poluvremenu bili daleko efikascniji u šutu za tri poena – postigli su sedam trojki iz 17 pokušaja.

Ipak, prednost Španaca je i dalje i te kako dostižna pa se nadamo da će se situacija tokom drugog poluvremena promeniti, odnosno da će trener Đorđević na pauzi naći rešenje za trijumf nad „Crvenom furijom“.

Isključenje Jokića, Španci vode sa 15 razlike

U prvim minutima treće četvrtine nakon duela sudije Jokiću najpre dodeljuju tehničku grešku, a nakon njegove reakcije, dosuđuju i njegovo isključenje iz igre, što će svakako predstavljati hendiket za Plave do kraja meča. Španci ovu situaciju koriste i već vode sa 15 koševa razlike. Ono što ne ohrabruje, jeste indisponiranost u igri srpskih košarkaša.  Jokića menja Bjelica a Španija nastavlja u žestokom ritmu, dok ekipi Srbije i dalje ništa ne ide od ruke.

Pred kraj treće četvrtina Srbija, stiče se utisak, polako se budi iz letargije,  pa od gotovo dvadeset koša razlike za Španiju, rezultat je na kraju ipak značajno prihvatljivijih 67:56 za Španiju.

Na pet minuta pred kraj meča Španija vodi sa devet razlike. U reprezentaciji Srbije jedino je Bogdanović na visini zadatka sa 23 postignuta poena, dok su ostali daleko ispod onoga na šta smo navikli u prethodnim mečevima.

Bogdanović na 3:50 do kraja konačno postiže trojku za Srbiju, tek treću od početka meča i daje tračak nade da je senzacija ipak moguća. Na dva minuta do kraja Španci imaju i dalje ogromna prednost – devet razlike.

To je, ispostavilo se, bila nedostižna prednost za Plave koji na kraju gube meč protiv fenomenalne Španije rezultatom 81:69.