Češka je jedno od najprijatnijih iznenađenja ovogodišnjem Mundobasketa. Već su samim plasmanom postigli istorijski uspeh pa potpuno rasterećeni . Ipak, da je reč o odličnoj ekipi koja je strašno napredovala poslednjih godina svedoči između ostalog i pobeda protiv Brazila 93:71 u drugoj fazi Mundobasketa, odnosno u borbi za plasman u četvrtinale. Sa druge strane, Srbija je na putu do četvrtinala igrala, kako već sada mnogi komentarišu, najbolju košarku na svetu, „padale“ su reprezentacije Angole, Filipina, Italije, Portorika… i na kraju SAD u 5. do 8. mesto.
Veliki Bogdan
Bogdanović je najbolji poenter Srbije sa fenomenalnih 19.3 poena po meču, Bjelica ima 14.3, Jokić 13.5. Jokić je neprikosnovem pod obručima, ima čak 7 skoka po meču u proseku, Bjelica 5.3, Jović 4.3. Jović je najuspešniji u asistiranju sa 6.3 asistencija, Micić ima 5.3 asistencija, Bogdan Bogdanović 4.3. Srbija je inače plasman u četvrtinale izborila još nakon pobede reprezentacije Španije nad Italijom 67:60 (18:18, 12:13, 20:17, 17:12), u utakmici Grupe J u Vuhanu i naravno, nakon pobede Srbije nad reprezentacijom Portorika u uvodnom meču Grupe J sa neverovatnih 43 poena razlike - 90:47, po četvrtinama (23:14, 26:12, 22:13, 19:8). Nakon te pobede reprezentacija Srbije od strane eminentnih stručnjaka iz sveta košarke proglašena je reprezentacijom koja igra najbolju košarku na ovogodišnjem Mundobasketu.
Svetski košarkaški stručnjaci redom zavide Saši Đorđeviću za koga kažu da ima neverovatan tim, koji ima prosek pobeda od preko 40 poena razlike po meču.
Uz to, Đorđević raspolaže "najdužom klupom", odnosno ima luksuz da na klupi duže nego što bi to radili mnogi treneri na Mundobasketu, drži recimo jednog Jokića, fenomenalnog NBA igrača. Saša Đorđević raspolaže sa čak četiri igrača koji daju više od 10 koša po utakmici u proseku, ali i sa još čak šestoricom košarkaša koji daju između 6 i 8 koša po meču, što je zaista neverovatan podatak i jedna od tajni uspeha srpskog košarkaškog čuda.
Najveća opasnost u timu Češke predstavlja fenomenalni Mateuš Ponitka koji postiže u proseku 16.5 poena po meču. Vačinski postiže u proseku 12.8 poena po meču i takođe je izuzetan igrač koji lako može da "eksplodira" i motiviše ekipu Češke za pobedu protiv bilo kog protivnika. Sloter u proseku postiže 11 poena po meču. Kada je reč o skokovima, Ponitka tu ponovo vodi glavnu reč sa 6.8 skokova po meču u proseku, Hrjančuk ima 5.5 skoka po meču u proseku, Kulig 5.3. Najbolji u asistencijama je Sloter sa 3.5 asistencija, Kozarek ima 3.3, isto toliko i Vačinski.
Konkretno u meču protiv Rusije fenomenalnu rolu imao je upravo Vačinski koji je u četvrtoj četvrtini herojski vodio Česku do rezultata 79:74 i pobede protiv Rusije čime je Češka i dalje bez izgubljenog meča. Adam Vačinski je postigao 18 poena trojkom je tek pred kraj meča po prvi put doveo Česku u vođstvo protiv Rusije - 61:58. Kuriozitet je i da je Rusija na svetskim prvenstvima dobila sedam od poslednjih osam utakmica u situaciji kada je imala vođstvo na poluvremenu.
Gazili redom
Pre meča sa Rusijom, Češka je redom bila bolja od reprezentacija Venecuele (80:69), zatim i od reprezentacije zemlje domaćina Kine rezultatom 79:76, da bi na kraju prve runde "stradala" i reprezentacija Obale Slonovače i to rezultatom 80:63.
Istorijat
Reprezentacija Češke je u periodu od 1963. do 1967. godine bila redovni učesnik finalnih rundi na Evropskim šampionatima, osvojila je jedno drugo i dva treća mesta. Ovo je njihovo prvo učešće na Svetskom prvenstvu u košarci pa zbog toga i predstavljaju jedno od najprijatnijih iznenađenja ovogodišnjeg Mundobasketa. Zadnji njihov zapaženiji rezultat jeste treće mesto na Paraolimpijskim igrama 2000. godine. Upravo ovaj istorijski uspeh i plasman na Mundobasket sigurno će biti ogromna motivacija Česima da doguraju što je dalje moguće, možda se čak umešaju i u borbu za medalje.
Dodaj komentar