Srbija se u polufinalu Mundobasketa sastaje sa odličnom ekipom Francuske. Ekipu Galskih petlova Plavi su već savladali tokom priprema rezultatom 61:56

Ekipa Francuske odlično je poznata reprezentaciji Srbije. Sa Galskim petlovima Plavi su igrali u sklopu pripremnih mečeva za Mundobasket, u poslednjoj pripremnoj utakmici, kada su puleni Saše Đorđevića bili bolji 61:56, po četvrtinama 14:17, 9:14, 23:16, 15:8.

Interesantno je da su tu utakmicu reprezentativci Srbije igrali prilično oslabljeni, bez Bogdana Bogdanovića i Nemanje Bjelice. To nije prestavljalo preveliki problem Plavima da rutinski ostvare desetu pobedu u pripremama, protiv najjačeg protivnika u pripremnom periodu. Ipak, selektro Plavih tada je imao velikih problema da probije odličnu odbranu Francuza, imajući u vidu nedostatak genijalnog Bogdanovića pa je to pokušao tako što je u prvu petorku ubacio visoke igrače poput Marjanovića, Birčevića, Jokića.

Da podsetimo, tokom priprema Srbija je slavila između ostalih i protiv Novog Zelanda, Italije…

Na Mundobasketu Francuzi su igrali perfektno, kako se i očekivalo od ove reprezentacije. Najpre je „stradala“ reprezentacija Nemačke rezultatom 78:74, po četvrtinama 16:4, 20:16, 23:30 i 19:24. Nakon Nemačke Francuzi su uspešno savladali i narednu prepreku, ekipu Jordana, i to veoma ubedljivo, kako se i očekivalo. Rezultat je bio 103:64 na kraju za Francuze, po četvrtinama 25:18, 25:15, 28:17 i 25:14.

Rutinski su Francuzi odradili i meč protiv Dominikanske republike 90:56, po četvrtinama 18:8, 25:13, 25:19, 22:16 i tako se sa stopostotnim učinkom plasirali u Drugu fazu Mundobasketa.

Srbija i oslabljena u pripremama savladala Francusku. Đorđević nalazi rešenje za svaku situaciju

Triler sa Litvanijom

Već na početku Mundobasketa Francuzi su se sastali sa odličnom reprezentacijom Litvanije, kojoj je to bio meč „biti ili ne biti“. Litvance je samo pobeda vodila u četvrtinale. Francuzi su u „triler“ meču na kraju ipak slavili 78:75, po četvrtinama 26:14, 24:26, 15:14 i u poslednjoj četvrtini Francuzi su uspeli da izdrže pravu „agresiju“ Litvanaca koji su kidisali na koš Galskih petlova kako ne bi izborili četvrtinale. Međutim, Francuska je uspela da ostvari pobedu i ostane nepobeđena a u poslednoj četvritini rezultat je bio 13:21 za Litvaniju.

U tom meču dominirao je Ivan Furnije sa odličnih 24 poena, dok je među Litvancima, tradicionalnim ljutim rivalima naše reprezentacije, posebno sa evropskih takmičenja, najefikasniji bio Jonas Valanciunas sa 18 postignutih koševa.

Furnije najbolji košgeter, Gobert skakač, De Kolo asistent

Top performer reprezentacije, po klasifikaciji FIBA je Rudi Gobert sa koeficijentom efikasnosti 20.8. Ivan Furnijer je najbolji strelac tima sa 18.3 koša po utakmici u proseku, Nando De Kolo postiže u proseku 14.5 poena po meču, Rudi Gobert 11.8 poena.